Diagnoza


Dětská mozková obrna (DMO)
Diagnozu dětské mozkové obrny dostal Míra až v 19ti měsících, do té doby měl v záznamech uvedenou pouze mírnou svalovou hypertonii na dolních končetinách (zvýšené svalové napětí). Přesný název jeho nemoci je DMO spastická diparesa – jedná se o postižení nohou. Dětská mozková obrna je porucha hybnosti, která má základ v poškození mozku. Diparetická fomra DMO se vyznačuje symetrickým postižením obou dolních končetin, nohy jsou méně vyvinuté a slabé, je na nich vidět značné svalové napětí, dochází ke zkratům svalů – vadné držení dolních končetin i pánve. Inteligence bývá většinou zachována.

Deformace kyčle
Ve dvou letech byl Mirek poprvé v lázních, kde se panu doktorovi nezdálo postavení kyčlí (pravá byla lehce asymetrická), proto nás po skončení pobytu odeslal na ortopedii. Tam Míra podstoupil vyšetření rentgenem i ultrazvukem a přišlo se na to, že má pravou kyčel zdeformovanou. Příčina se přesně neví, ale nejspíše došlo hned po porodu k zánětu kyčle, který jí poškodil. Pohyblivost kyčle je zatím o malinko horší než vlevo, ale do budoucna se nedá říct, jak to bude vypadat.

Krátkozrakost
Již v porodnici byl Míra sledován očním lékařem, který mu zjistil, že se oči nevyvíjejí ideálně. Jedná se o retinopatii nedonošených, kdy v těžších případech dochází k odchlípení sítnice. Po propuštění domů jsme byli z počátku velice často sledováni na očním, neboť mu hrozila operace levého oka, ale naštěstí se nakonec stav sám upravil. Po druhém roce života bylo zjištěno, že je Míra na levé oko krátkozraký, naměřili mu -4,75dioptrie. Ihned dostal brýle, které musí stále nosit. Navíc musíme každý den zdravé oko na hodinu zalepovat, aby levé (slabší) trénoval.

Jinak má Mirek ještě spoustu dalších diagnoz, které nám ale tolik život nekomplikují (a doufám, že nikdy nebudou), takže se o nich zde nebudu ani zmiňovat.©2011 Designed by Web4Pet. Powered by Panavis & QC